Sıkılmıştım, bu yüzden bir şekerleme yapmaya karar verdim. Döndüğünde bana haber ver.
REKLAM ALANI

5 Aylık Bebeğin Böbreklerinden 56 Taş Çıktı

    1 yıl önce     680 Okuma

56 Tane Taş Çıkarıldı !

Samsun'da, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde tedavi edilen 5 aylık erkek bebeğin böbreklerinden farklı ebatlarda 56 taş çıkarıldı. Ordu'da yaşayan ailesi tarafından rahatsızlanması üzerine hastaneye götürülen 5 aylık Tolgahan bebek, buradaki muayenesinin ardından ileri tetkik ve tedavi amacıyla OMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne sevk edildi. Doç. Dr. Berkan Reşorlu'nun yaptığı tetkiklerde bebeğin her iki böbreğinde de çok sayıda taş bulunduğu belirlendi.

6714_8775_6693-bobrek-tasi-kac-gunde-gecer.jpg

Ameliyat kararı alınmasının ardından Reşorlu ile aynı bölümde öğretim üyesi Prof. Dr. Rüştü Cankon Germiyanoğlu, bebeği ameliyat ederek böbreklerinden 56 taş çıkardı. Tolgahan bebek, sağlığına kavuşarak hastaneden taburcu edildi.

Doç. Dr. Reşorlu, rahatsızlanan bebekte böbreklerinde gelişen taşların organ çıkışını tıkaması sonucu böbrek yetmezliği geliştiğini söyledi.
Doç. Dr. Reşorlu, şunları dile getirdi: "İlk olarak böbrek yetmezliği sorununu çözmek için hastaya stent yerleştirdik. Kanalı tıkayan taşları kırdık. Ardından sol böbreğinden 36, sağ böbreğinden ise 20 taş çıkartarak tamamen temizledik" dedi.


Kaynak : sabah.com.tr

YORUMLAR

Bolu 360 Back To Top